7lut

Są tu jacyś filmomaniacy? W takim razie musicie koniecznie sięgnąć po obfitą w doskonałe produkcje kinematografię hiszpańską. Filmy hiszpańskie wyróżniają się różnorodnością oraz odważnym podejmowaniem palących tematów społecznych, reżyserzy rozprawiają się też z ważnymi i często bolesnymi kwestiami z przeszłości. W dzisiejszym artykule poznacie 3 ekranowe dzieła hiszpańskich twórców, do których będziecie wracać myślami jeszcze długo po seansie.

Najlepsze filmy hiszpańskie

Viridiana

Luis Buñuell to niekwestionowany mistrz kina, bezbłędnie snujący filmowe narracje pełne ukrytych znaczeń i symboli. W samej Hiszpanii nakręcił tylko jeden film: Viridiana. Otrzymał za niego Złotą Palmę w Cannes, czyli jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie kina.

O czym jest ten film?

Tytułowa bohaterka pragnie zostać zakonnicą i służyć śluby. Jednak przed wyjazdem do klasztoru odwiedza swojego wuja (w odpowiedzi na jego zaproszenie). Wizyta ta poważnie komplikuje jej plany.

Film Viridina, komentujący chrześcijańską religijność i kościół, wzbudził nie lada kontrowersje. Ze względu na napiętą sytuację polityczną, czyli dyktaturę generała Franco i wszechobecną cenzurę, Buñuel zmuszony został wyemigrować z kraju, aby oddać się swojej twórczości. 

Volver

Almodovar to najbardziej znany współczesny hiszpański reżyser. Osiągnął kunszt w ukazywaniu smutnych opowieść w sposób niezwykle zabawny. Nie myślicie jednak, że filmy hiszpańskie tworzone są z naciskiem na komediowy aspekt. Ostatecznie wypływa z nich dramat, tęsknota i ludzkie cierpienie.

 O czym jest ten film?

Volver opowiada on o losach rodziny Raimundy, która musi zmierzyć się z brutalną rzeczywistością. Córka Raimundy w obronie własnej zabija mężczyznę. Od tego kluczowego momentu dotychczasowe spokojne życie filmowych bohaterek w diametralny sposób się zmienia.

Labirynt fauna

Film w reżyserii Guillermo del Toro zdobył 3 Oscary, 3 nagrody BAFTA i został nominowany do Złotej Palmy z Cannes.

O czym jest ten film?

Akcja filmu dzieje się w Hiszpanii w roku 1944. Młoda bohaterka przyjeżdża do swojego opresyjnego ojczyma, w którego ogrodzie odnajduje tajemniczy labirynt. Labirynt fauna opowiada o traumie, wojnie i stracie wszystkiego, co najcenniejsze. Narracja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: realnej i baśniowej, których granice nieustannie się przenikają.

Udanego seansu! Sprawdźcie też ostatni wpis o arcydziełach literatury hiszpańskiej.

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top