20paź

Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby wiedzieć, kto był pomysłodawcą słynnej Sagrada Familia. Antoni Gaudi bez wątpienia wielkim człowiekiem był, a jego wkład w rozwój architektury i rozmaite techniki budowlane jest nie do przecenienia. Sprawdźmy, kim tak naprawdę był ten kultowy człowiek i jakie z jego projektów zapadają na zawsze w pamięć.

Antoni Gaudi – dzieła

Zanim przejdziemy do ciekawostek o katalońskich architekcie, warto przypomnieć sobie jego największe projekty. W Barcelonie zobaczyć możemy:

  • Sagrada Familia – już chyba cały świat obiegła informacja o tym majestatycznym kościele. Jest to dzieło życia Gaudiego, które cały czas jest jeszcze wykańczane według jego ustaleń. Budynek ten inspirowany był światem przyrody, a każdy jego element jest inny od wszystkich.
  • Park Güell – oferuje spacer po baśniowej krainie pełnej kolorów i nietuzinkowych kształtów.
  • Casa Batlló – kamienica znajdująca się w centrum Barcelony, która wyróżnia się falującym kształtem wykonanym z połączenia kamienia i szkła. Jej odcień zmienia się w zależności od pory dnia i roku.
  • Casa Milà– ostatni projekt artysty, który słynie z ozdobnych balkonów, a na tle innych realizacji posiada najbardziej stonowany charakter.

Po zapoznaniu się z twórczością Gaudiego bez problemu można wyróżnić jej znaki rozpoznawcze –  łuki, płynne kształty i przyrodnicze wzory.

Ciekawostki

Poznajcie ciekawostki o życiu Gaudiego.

  1. Chorowite dziecko

Od maleńkości Antonio był chorowitym dzieckiem. Borykał się z silnymi bólami spowodowanymi przez reumatyzm. Ta przypadłość sprawiła, że izolował się od innych rówieśników i niewiele wychodził z domu.

  1. Umiłowanie natury

Gaudi uwielbiał piesze wędrówki, na które pozwalał sobie w lepszych chwilach zdrowotnych. Natura była jego inspiracją, co można zauważyć w jego twórczości. Wiele elementów ozdobnych wzorowanych było właśnie na przyrodzie.

  1. Wegetarianin

Na co dzień nie jadł mięsa, a od czasu do czasu prowadził bardzo rygorystyczną dietę, tj. pościł. Te przerwy od jedzenia wielokrotnie zakończyły się hospitalizacją.

  1. Poglądy

Był bardzo religijny, przestrzegał całkowitego celibatu, a jego światopogląd opierał się na nacjonalistycznych katalońskich zapędach.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top