Zwyczaje i tradycje w tak różnorodnym kraju, jakim jest Boliwia, ukształtowały się poprzez splot kultur, tj. ludności rdzennej, tradycji Andyjskich i wpływów hiszpańskiej kolonizacji. O kraju tym nie słyszy się tak dużo, jak o innych państwach w Ameryce Południowej, a bez wątpienia warto go poznać. Dlatego w niniejszym artykule będziesz miał szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury tego niezwykle barwnego regionu świata.
Boliwia. Święta religijne.
Boliwia to kraj, na którego terenie zamieszkuje wiele grup etnicznych, w tym ludności pochodzącej z czterech plemion: Aymara, Quechua, Chiquitos, i Guarani. Obecne obchody rozmaitych świąt religijnych powstały jako efekt połączenia religii katolickiej oraz wpływów tradycji rdzennych mieszkańców. Warto wiedzieć, że niektóre andyjskie zwyczaje, pochodzące od cywilizacji Inków również nadal są praktykowane.
Na pewno dobrze jest ci znany Dzień Wszystkich Świętych. W Boliwii dzień pamięci tych, którzy już odeszli cechuje się wyjątkowo ciekawymi obchodami.
Święto zmarłych w Boliwii
Pierwszego dnia listopada w Boliwijskim domu ustawia się na stole zdjęcie zmarłego oraz zapełnia się go jego ulubionymi potrawami. Wierzy się, że zmarły przychodzi w odwiedziny do swoich bliskich. Dlatego, aby zapewnić mu spokój ducha szykuje się jedzenie i kolorowe dekoracje. Gest ten symbolizować ma ciepłe uczucia płynące ze świata żywych do niego.
Festiwale. Karnawał w Oruro
Boliwia słynie też z hucznych zabaw, podczas których ludzie tańczą, piją, a ich ciała zdobią niezwykle szykowne i kolorowe kreacje.
Najsłynniejszą fiestą jest karnawał w Oruro, jest to drugi co do wielkości karnawał w Ameryce Południowej. Wyróżnia się niezwykłą doniosłością i dlatego przyciąga wielu Boliwijczyków z całego kraju. Podczas tego wydarzenia każda z grup etnicznych przywdziewa swój tradycyjny strój i prezentuje tańce. W karnawale bierze udział ok. 30 tysięcy tancerzy, którzy trenują i przygotowują choreografie przez rok, aby potem odtańczyć prawdopodobnie najdłuższy taniec ich życia. Trwa on tak długo, jak długo zajmie im pokonywanie tanecznym krokiem aż 10 km. Warto, żebyś wiedział, że karnawał ten został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, dlatego jeśli będziesz kiedyś w Boliwii to jest to wydarzenie, którego nie możesz przegapić.
Boliwia jest najwyżej położonym państwem w Ameryce Południowej, które skrywa w sobie dużo więcej niż piękne krajobrazy. Teraz już wiesz, że cechuje się wciąż żywymi tradycjami i wierzeniami. W państwie tym przetrwało wiele rdzennych zwyczajów, a ich praktykowanie napełnią dumą i radością wielu Boliwijczyków. Wieloaspektowość kultury tego kraju zachwyca i sprawia, że nie sposób się w niej nie zakochać.