Jeśli chodzi o naukę języków, to powiedziano już wiele na ten temat. Obserwujemy różne podejścia do tej kwestii. Wiadomo, że istnieją poligloci. Są to osoby zakochane w edukacji i poszerzaniu swoich horyzontów poprzez przyswajanie sobie kilku-kilkunastu idiomas (języków). Na drugiej szali będą ci, którzy nie uważają za konieczne poznanie choćby angielskiego. A gdzie Ty jesteś? Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie pośrodku. Język hiszpański ー dlaczego warto się uczyć?
Może niektórym niełatwo w to uwierzyć, ale na świecie nie wszyscy potrafią powiedzieć po angielsku choćby kilka słów. Jakie jest prawdopodobieństwo, że znajdziesz się właśnie tam? Pewnie niewielkie. Ale jaka jest możliwość, że znajdziesz się w miejscu, gdzie ludzie mówią po hiszpańsku? Ogromna. Są to m.in. USA, Chile, Meksyk, Kolumbia, Argentyna, Dominikana, Kostaryka, Panama, nie mówiąc już o Hiszpanii wraz z Wyspami Kanaryjskimi. Setki milionów ludzi posługuje się językiem hiszpańskim.
Po co uczyć się hiszpańskiego? Powody
Jakie mogą być argumenty, które mogą cię przekonać właściwie, po co uczyć się hiszpańskiego? Oto powody.
- Pierwszym argumentem będzie więc to, że jeśli lubisz jeździć na wakacje do ciepłych krajów, prędzej czy później trafisz na państwo, gdzie mówi się w idioma español. Czy nie byłoby wspaniale, gdybyś mógł dokonać samodzielnego tłumaczenia z języka hiszpańskiego na polski? Rozumieć, co mówią tubylcy, pogawędzić z kelnerem, wytłumaczyć w aptece, o co Ci chodzi?
- Sukces zawodowy, nowe horyzonty to kolejny argument za tym, żeby uczyć się nowych języków. Pomyśl o tym, że dzięki kursom hiszpańskiego uzyskasz awans, zamienisz nudną pracę na ekscytującą, zostaniesz wysłany na zagraniczną podróż służbową itp. Potencjał, jaki się przed Tobą otwiera, jeśli chodzi o karierę, jest ogromny.
- Poznawanie nowych krajów, ludzi, kultur. Z plecakiem planujesz zwiedzić kilka krajów? Będziesz się czuł o wiele swobodniej, rozumiejąc miejscowych. A jeśli byłeś sprytny i np. zrobiłeś sobie kursy hiszpańskiego po angielsku, to znasz już dwa języki. Twoje szanse porozumienia rosną w znaczący sposób.
- Co mówią badania naukowców? Według nich podczas nauki języków następuje stymulacja mózgu i rozwija się istota szara w mózgu, która m.in. buduje ośrodkowy układ nerwowy. Chyba chcesz być zawsze sprawny umysłowo? Angielski czy hiszpański może Ci w tym pomóc. Co więcej, wesprze Cię nawet w podejmowaniu dobrych decyzji. Dlaczego? Bo mówiąc w obcej dla siebie mowie, trochę jest tak, jakbyś stawiał się na miejscu kogoś innego, dzięki czemu rozwijasz nieświadomie empatię. Możesz też spojrzeć na problemy z innej strony niż zwykle.
Uczysz się języka? Nieoczywiste powody na tak
Oprócz oczywistych powodów znajdzie się też kilka, o których być może wcale byś nie pomyślał.
- Myślenie i nauka spalają kalorie. Tak, tak. Możesz nie wierzyć, ale to prawda. Im bardziej intensywnie używasz swojego mózgu, tym szybciej chudniesz. Dwa w jednym. Czy może być coś piękniejszego?
- Kuchnia hiszpańska potrafi przekonać do siebie niejednego niejadka. A co ty na to, żeby, kiedy już poznasz choć trochę język, robić sobie tłumaczenia z języka hiszpańskiego tych wszystkich pysznych przepisów, które znajdziesz np. na YT albo na blogach? I na niedzielny obiad wyczarować jakieś typowo południowe danie, jakiego jeszcze nikt z Twojej rodziny nie próbował?
- Język hiszpański jest piękny, idealnie nadaje się do słuchania romantycznych piosenek, ale też do kłótni kochanków. Jego melodia i intonacja urzekają wiele osób. Nie jest zbyt trudny, a wiele słów brzmi nieco podobnie do angielskiego, Oba mają kilka tysięcy słów o wspólnych korzeniach. Dlatego właśnie jest w pierwszej trójce najczęściej używanych języków na świecie (i, dodajmy uczciwie, z powodu konkwistadorskich zapędów dawnych Hiszpanów),
- Hiszpańskie filmy zgarniają nagrody. Nie chciałbyś oglądać wybitnych ekranizacji, czy nawet długich seriali w oryginale, bez stojącego między hiszpańską kulturą a Tobą lektora? A co z książkami? Polskie tłumaczenia nie oddadzą piękna tego języka tak, jak zrobi to La casa de los espíritus („Dom duchów”) Isabel Allende. Albo wyobraź sobie, że jesteś na plaży na Majorce i swobodnie sobie czytasz revista (czasopismo) po hiszpańsku.
Czy już wiesz, dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego? Zaczynasz naukę z któregoś z tych powodów? Być może w jej trakcie odkryjesz kolejne motywy, a w konsekwencji zmienisz swoje życie na lepsze. Buena suerte!
Więcej o języku hiszpańskim i o tym, czemu warto się go uczyć przeczytasz w artykule pod przewrotnym tytułem „Dlaczego NIE warto uczyć się języka hiszpańskiego?”