19maj

Dzień Matki zbliża się wielkim krokami… w Polsce. W Hiszpanii obchodzi się go trochę wcześniej, tj. 7 maja. Czy odmienna data tego święta to jedyna różnica? Sprawdźmy, jak wygląda Dzień Matki w Hiszpanii.

Kiedy to się zaczęło?

Dzień Matki w Hiszpanii to święto o wielowiekowej tradycji, gdyż jego początki datuje się na XVII wiek. Co ciekawe, miało ono zupełnie inny charakter niż obecnie. Początkowo związane było z obchodami religijnymi, a dokładniej z kultem Maryi, dlatego świętowano ten dzień dnia 8 grudnia. Jednak z biegiem lat, globalizacją i mieszaniem wpływów uległo ono amerykańskiemu Mother’s Day, zmieniając tym samym jego pierwotny charakter. Dzień Matki, na amerykańską modłę, nabrał rozpędu na tyle szybko, że postanowiono ustanowić osobne święto, które obchodzi się w pierwszą niedzielę maja.

Jak się świętuje Dzień Matki w Hiszpanii?

Jeśli chodzi o samą celebrację, to w zasadzie jest ona zbliżona do tej polskiej. Dzień Matki to czas na spędzenie czasu z rodziną. Przykładowo można wybrać się na odświętny obiad albo na pełną wrażeń atrakcję typu bowling czy bilard. Ważne jest to, żeby być razem! Ponadto w północnej części Hiszpanii tradycyjnym zachowaniem jest podawanie mamie śniadania do łóżka. Jednak to nie wszystko. Ze względu na to, że Dzień Matki w Hiszpanii ma korzenie w święcie religijnym, to odbywają się też specjalne nabożeństwa dla matek i dzieci. 

Prezenty na Dzień Matki w Hiszpanii

Tradycja obdarowywania mamy prezentami jest też bardzo żywa. Oczywiście nie są one bardziej wymyślne niż te, które znamy w Polsce. Najczęściej wręczane są oczywiście czekoladki czy kwiatki, jednak nie tylko. W obecnych czasach fantazja popycha do tworzenia coraz bardziej oryginalnych prezentów. Oczywiście wszystko zależy od budżetu, jaki możemy na to przeznaczyć. Jednak ze względu na fakt, że w Hiszpanii matka odgrywa ogromną rolę w rodzinie, a Hiszpanie szczególnie uwielbiają wszelkiego rodzaju celebracje, to Dzień Matki w Hiszpanii obchodzony jest z rozmachem.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top