14paź

Oglądanie filmów stanowi skuteczne narzędzie, które wzbogaci Twój proces nauki języka. Możliwość osłuchania się z wymową czy po prostu czytanie napisów stanowią niewątpliwe zalety tej formy samoedukacji. W niniejszym artykule dowiesz się, w jaki sposób oglądać filmy, aby się czegoś z nich nauczyć oraz poznasz filmy, które pomogą w nauce języka hiszpańskiego.

Jak lepiej rozumieć język hiszpański ze słuchu?

Jeżeli chcesz lepiej rozumieć język hiszpański, to konieczne jest osłuchanie się z nim. Z dużą pewnością nie mieszkasz na co dzień w kraju hiszpańskojęzycznym. Dlatego w celu regularnego słuchania języka z pomocą przychodzi bogata kinematografia hiszpańska.

Być może obawiasz się, że oglądając film w języku hiszpańskim, nie zrozumiesz go w 100 procentach. Nic nie szkodzi. Nie trzeba znać wszystkich słów i zwrotów, żeby wyłapać sens filmu i czerpać przyjemność z seansu.  Fabuły i treści rozmów, w zależności od poziomu zaawansowania, da się często domyślić z kontekstu. Jednak samo oglądanie filmów to nie wszystko. Trzeba wiedzieć jak to zrobić, żeby czegoś się nauczyć.
To w takim razie jak powinno oglądać się filmy w języku hiszpańskim?

Filmy, które pomogą Ci w nauce języka hiszpańskiego – kroki

Kluczowe jest, żeby oglądać filmy dostosowane do twojego poziomu umiejętności. Najczęściej służą do tego specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, ale oczywiście można też oglądać zwykłe filmy fabularne.
Jeśli chcesz umożliwić sobie lepsze przyswajanie języka, to stosuj się do poniższych zasad.

  1. Na początku, dla zwykłego osłuchania się z językiem hiszpańskim, warto włączyć film z napisami polskimi.
  2. Najlepiej wybierać filmy familijne albo te przeznaczone dla młodzieży, bo dialogi są w nich dosyć proste i często dużo bardziej wyraźne.
  3. W skutecznej nauce języka poprzez film bardzo pomocne jest wielokrotne odsłuchiwanie dialogów. Dlatego warto oglądać jeden film wiele raz, tak długo aż nauczysz się pewnych zwrotów na pamięć.
  4. Dopiero po jakimś czasie spróbuj odsłuchać filmu z napisami w języku hiszpańskim. Kiedy będziesz znał fabułę filmu i większość dialogów, to seans w pełni hiszpańskiej wersji nie powinien stanowić już dla Ciebie takiego problemu.
  5. Jeżeli podchodzisz zadaniowo do nauki języka hiszpańskiego poprzez film, to podczas seansu możesz go zatrzymywać i robić notatki. Zapisywać ciekawe zwroty i następnie nauczyć się ich po zakończeniu filmu.
  6. Podczas wybierania filmów kieruj się też krajem, z którego ten film pochodzi. W ten sposób będziesz mógł dopasować akcent hiszpański do tego, którego się uczysz.

Propozycje filmów

Skoro poznałeś już przydatne kroki, pomocne podczas oglądania, to teraz czas na propozycje filmów. Poniżej możesz zobaczyć filmy, które pomogą w nauce języka hiszpańskiego.

  1. Arrugas

To hiszpański film animowany, który idealnie sprawdzi się  dla osób będący na początkowym etapie nauki języka (poziom A2). Opowiada historię dwóch mężczyzn, mieszkających w domu opieki. Historia jest bardzo prosta, a dialogi wypowiadane są wolno i wyraźnie. Słownictwo w filmie obraca się wokół zagadnień związanych z jedzeniem, rodziną czy hobby.

  1. Tres metros sobre el cielo

Jest to hiszpański film młodzieżowy, który opowiada historię zbuntowanego motocyklisty. Zakochuje się on w dziewczynie z wyższych sfer i romans ten obraca jego życie do góry nogami. Jest to bardzo przyjemna i przewidywalna historia, więc zrozumienie fabuły nie powinno stanowić problemu.

W następnych wpisach możesz spodziewać się kontynuacji tego tematu. Zaprezentowane zostaną nowe propozycje filmowe, ale także seriale czy podcasty, które pozwolą Ci na lepsze osłuchanie się z językiem hiszpańskim.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top