15wrz

Moda, moda i jeszcze raz moda! Hiszpanie zdecydowanie mają dużo do powiedzenia w tym temacie. Od ubrań sprzedawanych masowo po luksusowe kreacje z wybiegów – w obu tych sferach są zdecydowanymi pionierami. Zapraszamy do ostatniego artykułu z serii: hiszpańscy projektanci mody.

Hiszpańscy projektanci mody

  • Mango

Pomysł na sieciówkę Mango zrodził się w Barcelonie w 1984 roku. Początkowo ubrania tworzono w odpowiedzi na potrzeby lokalnych klientek. Jednak w zawrotnym tempie zaskarbiły sobie sympatię najpierw Hiszpanek, a następnie całego świata.

A jaką ofertę można znaleźć w tym sklepie?

Wbrew pierwotnemu założeniu Mango obecnie nie projektuje tylko ubrań eleganckich i minimalistycznych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet. Marka ta poszła z duchem czasów, poszerzając swoją ofertę o ubrania dla mężczyzn, a także buty i inne akcesoria.

Marka Mango wykorzystała potencjał chwili i na fali rozwijającej popularności zaczęła zapraszać światowe gwiazdy do współpracy. Największym rozgłosem cieszyły się reklamy zrealizowane z duetem modelek: Kate Moss i Carą Delevinge.

Nie ulega wątpliwości, że jest to marka fast fashion, jednak jednocześnie stara się zrekompensować swój ślad środowiskowy, angażując się w projekty ochrony środowiska.

  • Paco Rabanne

Paco Rabanne, a tak naprawdę Francisco Rabaneda Cuervo to urodzony w 1934 roku hiszpański projektant mody. Własną karierę w świecie mody rozpoczął dopiero w Paryżu. Do miasta tego przeprowadził się wraz ze swoją rodziną po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. Przed założeniem własnego domu mody pracował u Balenciagi, Givenchy czy Diora, gdzie chłonął i inspirował się pracą wielkich twórców. Gdy przeszedł na swoje, to uderzył w bardziej eksperymentalne tony, tworząc projekty, które określane były jako „przestrzeń między sztuką a modą, której nie można się oprzeć”.

Projektant ten kojarzony jest z modową rewolucją, ponieważ wykorzystywał niekonwencjonalne materiały takie jak metal. Ponadto projektant ten współpracował z surrealistą Salvadore Dalim, dlatego jego szałowe kreacje tym bardziej nie powinny dziwić.

Artykuł ten kończy na ten moment serię pt.: Hiszpańscy projektanci mody, która być może w przyszłości zostanie jeszcze odświeżona i uzupełniona o mniej znane nazwiska.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top