16cze

Podręczniki, kursy online czy aplikacje mobilne to świetny sposób na naukę podstawowych zasad gramatyki i słownictwa języka hiszpańskiego. Jednak prawdziwe zrozumienie i płynność w mowie i piśmie wymaga nieco więcej zachodu. Dlatego w tym artykule przedstawimy Wam hiszpańskie słowa i zwroty, których nie znajdziecie w podręczniku. Pomogą one Wam pogłębić znajomość języka i porozumiewać się bardziej naturalny sposób.

Hiszpańskie słowa i zwroty

  • Sobremesa 

Dosłownie oznacza „na stole”, ale w rzeczywistości odnosi się do czasu spędzanego przy stole po posiłku, podczas rozmów i relaksu z rodziną lub przyjaciółmi. Hiszpanie przywiązują dużą wagę do sobremesy i uważają to za ważny element społecznej interakcji.

  • Merienda 

Jest to przekąska podawana między drugim śniadaniem a obiadem. Może to być coś lekkiego, takiego jak kanapka, owoc lub słodki poczęstunek. Merienda jest ważną częścią hiszpańskiej kultury, zwłaszcza dla dzieci, które mają przerwę w szkole na meriendę.

  • Madrugada 

To słowo odnosi się do późnych godzin nocnych lub bardzo wczesnych godzin porannych. Jest używane, gdy mówimy o czasie między północą a wschodem słońca. Hiszpanie są znani ze swojego nocnego stylu życia, więc madrugada jest często spotykana w kontekście imprez i spotkań towarzyskich.

Co jeszcze? Kolejne przykłady słówek hiszpańskich

  • Tertulia 

To spotkanie lub dyskusja zorganizowana w przyjaznej atmosferze, zwykle w kawiarni lub innym miejscu publicznym. Porusza się na nich rozmowy o charakterze kulturalnym, literaturze, polityce lub sztuce. To doskonała okazja do dzielenia się poglądami i doświadczeniami z innymi.

  • Desvelado/a 

Jest to osoba, która nie może zasnąć lub ktoś, kto nie spał przez całą noc. Słowa desvelado/a używa się w codziennym języku, aby opisać osobę, która miała trudności ze snem.

Poznaliście hiszpańskie słowa i zwroty, których nie znajdziecie w podręczniku. Oczywiście te kilka przykładów to wyłącznie wierzchołek góry lodowej. W następnym artykule z tej serii poznacie ich więcej. W międzyczasie poszukajcie tych zwrotów w rzeczywistym kontekście, np. filmach, serialach czy książkach.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top