22gru

Co roku pomiędzy 24 grudnia a 6 stycznia Hiszpanie obchodzą święta Bożego Narodzenia, czyli Navidad. Stanowią one połączenie katolickich i pogańskich tradycji, a Święto Trzech Króli to ostatni dzień, zwieńczający czas świętowania. W dzisiejszym artykule będziecie mieli szansę dowiedzieć się o niektórych zwyczajach kultywowanych, gdy trwają hiszpańskie święta Bożego Narodzenia.

Zwyczaje, za pomocą których Hiszpanie obchodzą święta Bożego Narodzenia

Loteria świąteczna El Gordo

Co prawda wigilia w Hiszpanii obchodzona jest (tak jak w Polsce) 24 grudnia, to dwa dni przed nią organizowana jest świąteczna loteria o nazwie El Gordo. Bilety z numerkami, za pomocą których wyłaniany jest zwycięzca, kupują niemal wszyscy Hiszpanie. Dnia 22 grudnia losowana jest zwycięska kombinacja numerków, a wyniki ogłaszają dzieci, śpiewając  na żywo piosenkę w TV.

Szopka Betlejemska czy choinka?

Szopka Betlejemska ma dla Hiszpanów dużo większe znaczenie niż choinka. Tradycyjne w domach przygotowuje się małą ozdobną szopkę. Za to na głównych ulicach miast czy rynku można zobaczyć bardziej okazałe konstrukcje, przedstawiające scenę Narodzenia Jezusa. Święta w Hiszpanii nie odbędą się oczywiście też bez choinki, która podobnie jak w Polsce przystrajana jest w bombki czy lampki.

Co znajduje się na stołach, czyli jak Hiszpanie obchodzą święta Bożego Narodzenia.

Stoły wigilijne Hiszpanów obfite są w rozmaite dania świąteczne takie jak ryby, owoce morza czy mięsa. Tradycyjną potrawą jest nadziewany pieczony indyk, a na deser podawane są cynamonowe wypieki. Typowymi słodkimi przekąskami są kandyzowane owoce oraz nugat, który pełni funkcję opłatka.

Świąteczne prezenty i Święto Trzech Króli

W Hiszpanii Święto Trzech Króli obchodzi się z dużo większym przytupem niż w Polsce. Dzień wcześniej, tj. 5 stycznia odbywa się wielka parada w miastach. Przez ulice przemierzają muzycy, artyści, poprzebierani w kostiumy ludzie oraz trzej królowie. Po powrocie do domu rozpoczyna się najbardziej ekscytujący czas dla dzieci, czyli wyczekiwanie na prezenty świąteczne, które otrzymują z rąk trzech królów. Po przebudzeniu 6 stycznia dzieci wyskakują z łóżek w poszukiwaniu świątecznych upominków. Święta w Hiszpanii kończą się wraz ze Świętem Trzech Króli, po którym dzieci wracają do szkoły a dorośli do pracy.

Okazuje się, że sposób, w jaki Hiszpanie obchodzą święta Bożego Narodzenia, jest nieco inny niż w Polsce. Pewnie ciekawi jesteście jak to wygląda z Sylwestrem? W następnym artykule dowiecie się o tym nieco więcej.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top