28lut

Nikomu nie trzeba przestawiać artystów takich jak Francisco Goya, Pablo Picasso czy Salvador Dali, ponieważ sława tych hiszpańskich twórców obiegła cały świat. Dlatego w dzisiejszym artykule poznacie sylwetki nieco mniej znanych hiszpańskich malarzy barokowych. O ile nie jesteście znawcami sztuki, o tyle zapewne o nich nie słyszeliście. Malarstwo hiszpańskie – sprawdźmy czego o nim nie wiecie.

Malarstwo hiszpańskie – kilka słów o twórcach

Francisco de Zurbarán

Twórczość pochodzącego z Włoch Caravaggio stanowiła inspirację dla rzeszy malarzy na świecie. Francisco de Zurbaran, czyli hiszpański malarz epoki baroku również pozostawał pod wpływem włoskiego mistrza.

Znany jest z obrazów przedstawiających sceny religijne np. Chrystus przy kolumnie czy Jezus z Matką w domu w Nazarecie. W jego malarstwie nie brakuje też dzieł o tematyce mitologicznej. Na zamówienie króla Filipa IV stworzył serię obrazów Prace Herkulesa oraz Obrona Kadyksu. Jednak pomimo początkowych sukcesów na dworze królewskich pozostał malarzem działającym w służbie klasztorów i kościołów. Utrwalając się w świadomości ludzi jako artysta prowincjonalny

Diego Velázquez

Barokowe malarstwo hiszpańskie w wykonaniu Velázquez kojarzone jest najczęściej z serią portretów dworskich. Podobnie jak de Zurbarán, tworzył on na wzór włoskich artystów, którzy w tamtym okresie wyznaczali standardy w sztuce.  

Jego początki związane są obrazami o tematyce religijnej i martwej natury. Wpisują się one w nurt naturalistyczny, którego głównym założeniem jest wierne naśladowanie rzeczywistości. Następnie przyjął rolę nadwornego malarza króla Filipa IV, tworząc dla niego portrety rodziny królewskiej. Członków rodziny malował zawsze w statycznej pozie, obejmując całe ciało.

Jego najważniejszym dziełem jest obrazy Panny dworskie, którego ostateczna interpretacja po dziś dzień zajmuje wielu krytyków sztuki. Co ciekawe Diego Velázquez stał się inspiracją dla wspomnianych we wstępie artystów: Goi, Picasso i Dali.

W nauce hiszpańskiego warto czasem odłożyć przyswajanie słownictwa czy zasad gramatycznych i zagłębić się w kulturę oraz malarstwo hiszpańskie. Takie urozmaicenie pozwoli wam utrzymać zaciekawienie i z pewnością pozytywnie przełoży się na motywację do dalszej edukacji.

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top