Czy nauka wprowadza Was w stan relaksu? Odpowiedź na o pytanie wydaje się być oczywista. Większość osób zapewne powie, że te dwie aktywności się nie łączą. Jednak dla metody SITA, która promuje naukę języków obcych w stanie głębokiego odprężenia, okazuje się to być podstawą. Sprawdźmy zatem, czym jest metoda SITA i czy jest ona skuteczna.
Metoda SITA do nauki języków obcych. Co to jest?
Metoda SITA do nauki języków obcych opiera się na sugestii (sugestopedia). Ważne jest, żeby zapamiętywaniem słówek odbywało się w stanie relaksu. Dlatego kluczową rolę odgrywa tu opracowane przez Karla-Heinza Gelsena urządzenie SITA, które ułatwia wchodzenie w niego. A jak? Poprzez izolację od bodźców zewnętrznych zwiększa się nasza koncentracja.
Zapewne zastanawiacie się, jak to wygląda w praktyce? Każda lekcja trwa ok. 2 godziny. Można przerabiać nawet kilka lekcji dziennie, ale na pewno nie powinno się robić dłuższych przerw w nauce niż 10 dni. Do nauki wykorzystane są specjalne materiały, a sama metoda dzieli się na 4 etapy:
- Inicjacja – zapoznawanie się zakresem tematycznym lekcji.
- Zapamiętywanie – tutaj wykorzystywane jest urządzenie SITA po to, aby w stanie relaksu odsłuchać nagrania-lekcji.
- Aktywizacja – samodzielna praca z podręcznikiem, wykonywanie ćwiczeń.
- Powtórka poprzedniej lekcji – wbrew pozorom pod koniec nie powtarzamy ponownie tej lekcji, tylko przywołujemy lekcję wcześniejszą, powtarzając wszystko, co udało nam się zapamiętać.
Jak to działa?
Brzmi to wszystko trochę jak czarna magia. Tajemnicze urządzenie, stan relaksu, podczas którego odsłuchuje się nagrania, przywodzi na myśl hipnozę jeszcze bardziej podkręcają taką recepcję. Być może próba wytłumaczenia jak to wszystko działa sprawi, że poczujecie się bardziej przekonani.
Proces zapamiętywania przechodzi drogę od najkrótszej pamięci sensorycznej przez pamięć krótkotrwałą po długotrwałą. Jednak nie oznacza to, że każda informacja dotrze aż do ostatniego etapu, czyli tego najtrwalszego. W stanie relaksu ta ścieżka wygląda zgoła inaczej. Można powiedzieć, że odprężenie oszukuje mózg i poznana informacja trafia od razu do pamięci długotrwałej. Ponadto w stanie głębokiego relaksu zwiększa się potencjał umysłu i jest on w stanie przyswoić większą ilość informacji.
Co więcej, liczne eksperymenty i badania potwierdzają jej skuteczność oraz podkreślają, że metoda SITA jest kilkukrotnie szybsza, a zapamiętana wiedza jest trwalsza w porównaniu do tradycyjnej formy nauki słówek obcojęzycznych.