23wrz

W ostatnim artykule mieliście okazję poznać różnice pomiędzy motywacją wewnętrzną a zewnętrzną. Wiecie już, że ta pierwsza pomaga utrzymać stały poziom zainteresowania nauką zarówno języków obcych, jak i całej reszty. W takim razie co zrobić, żeby pielęgnować w sobie właśnie ten typ motywacji? Po odpowiedzi na to pytanie zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Jak pobudzić motywację wewnętrzną?

Ciekawość – można powiedzieć, że jest ona najważniejsza, jeśli chodzi o zwiększanie motywacji wewnętrznej. Chyba każdy się zgodzi, że kiedy coś Was zainteresuje, to motywacja do zagłębienia się w ten temat jest ogromna.

Ale czy utrzymanie odpowiedniego poziomu ciekawości jest możliwe za każdym razem, kiedy chcemy się czegoś nauczyć? Szczególnie wtedy, kiedy uczymy się w ramach obowiązków szkolnych?

  • Edukacja szkolna a motywacja wewnętrzna

Badania w obszarze psychologii wskazują, że o ile w szkole kładziony jest nacisk na naukę i zaangażowanie, o tyle uczniowie mają chęci do rozwijania swoich umiejętności. Co więcej, odczuwają wtedy radość. W klasach o takim klimacie uczniowie mieli poczucie, że mogą wybierać, co chcą czy preferują robić. Dlatego szkolne obowiązki, które dla wielu z Was wydawać się mogą mozolne i nieciekawe, wcale nie muszą takie być, o ile zostaną zaprezentowane w odpowiedni sposób. Wyniki tych badań wskazują też na przeciwstawny klimat szkolny, opisując charakter klas, w których występuje mniejsze zaangażowanie. W miejscach tego typu promuje się rywalizację i koncentruje na popełnianych błędach.

To nie od Was zależy, w jaki sposób prowadzona jest Wasza klasa, ale pamiętajcie, że zawsze możecie ją zmienić.

  • Dom a motywacja wewnętrzna

Drugą, prawdopodobnie jeszcze ważniejszą składową konstytuującą poczucie motywacji wewnętrznej jest środowisko domowe. W domach,  w których dba się o odpowiednią stymulację poznawczą, buduje się przestrzeń dla rozwoju ciekawości czy dociekliwości. A jak to zrobić? Wykorzystując różnorodne środki przekazu: od książek przez filmy po zabawy.

Wyzwania – stanowią doskonały sposób na pobudzenie dopaminy, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za motywację. Motywacja wewnętrzna szybuje w górę, gdy stawiamy sobie cele trudne, niekiedy wymagające wyjścia ze strefy komfortu, ale jednocześnie możliwe do realizacji. Dlatego nie zapominajcie, żeby od czasu do czasu wymagać od siebie więcej.

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top