31maj

Historia średniowiecznej Hiszpanii pełna jest epickich wydarzeń, które kształtowały nie tylko losy kraju, ale również wpływały na całą Europę. Dyktowana była ona przez muzułmańską inwazję, która popchnęła Hiszpanów do chrześcijańskiego zjednoczenia królestw wewnątrz kraju. Poznajcie najważniejsze wydarzenia w historii średniowiecznej Hiszpanii, które wzbudzają podziw i fascynację.

Najważniejsze wydarzenia w historii średniowiecznej Hiszpanii – początek muzułmańskiej inwazji

Rok 711 n.e. był przełomowy dla Hiszpanii. To właśnie wtedy muzułmańscy Arabowie i Berberowie pod wodzą dowódcy Tarika ibn Zijada przekroczyli Cieśninę Gibraltarską i pokonali w bitwie pod Guadalete wojska Wizygotów. Ten moment otworzył drogę do podboju i stworzenia kalifatu Umajjadów w Hiszpanii, czyli wprowadzenia islamskiego ustroju politycznego.

Epoka kordobańska

Podbój sprawił, że muzułmański kalifat stał się centrum islamskiej cywilizacji w Europie. Ten okres obejmujący czasy od VIII do XI wieku znany jest jako „epoka kordobańska”, której nazwa pochodzi od stolicy kalifatu – Kordoby. Miasto to stało się wielką potęga na arenie świata: ośrodkiem nauki, sztuki i handlu. W ten sposób kultura muzułmańska zaznaczyła swoje miejsce na hiszpańskich ziemiach.

Jednak ten stan rzeczy nie mógł trwać wiecznie. W lipcu 1212 roku rozegrała się bitwa pod Las Navas de Tolosa, podczas której chrześcijańska koalicja hiszpańska stawiła czoła kalifatowi. Odnieśli oni sukces i tym samym otworzyli drogę do dalszej rekonkwisty.

Najważniejsze wydarzenia w historii średniowiecznej Hiszpanii – upadek Królestwa Grenady:

Królestwo Grenady, ostatni bastion muzułmańskiego panowania na Półwyspie Iberyjskim, przetrwało aż do roku 1492. W tym roku Królestwie Kastylii i Aragonii udało się ją odbić, kończąc tym samym rekonkwistę. 

Upadek Królestwa Grenady stanowił ważny moment dla historii Hiszpanii, a także symboliczny koniec obecności muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Tym akcentem kończymy wpis o najważniejszych wydarzeniach w historii średniowiecznej Hiszpanii”. Czekajcie na następne artykuły dotyczące kolejnych wydarzeń, które pozostawiły ślady w dziedzictwie tego kraju.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top