23maj

Siedzibą Azteków był współczesny Meksyk, na którego terenie przebywały ludy posługujące się językiem Nahua. Zbitek ich wierzeń przełożył się na powstanie synkretycznego systemu religijnego. Czym wyróżniają się wierzenia Azteków? I jaka jest ich natura? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym tekście.

Wierzenia Azteków

Kres religii prekolumbijskich wiąże się z najazdem konkwistadorów, którzy splądrowali ziemię Mezoameryki, narzucając rdzennym plemionom wiarę chrześcijańską. Jednocześnie to właśnie dzięki zapiskom hiszpańskim kronikarzy jesteśmy w stanie teraz poznać główne założenia ich wiary.

Wierzenia Azteków nie były jednorodne, co podyktowane było wcześniej wspomnianym splotem tradycji rozmaitych plemion. Jednak ich religię można określić jako politeistyczną, a wspólną cechą łączącą wszystkie ludy była wiara w boga Słońce. Aztekowie czcili naturę, dlatego hołd oddawali bóstwom: roślin, wody czy kukurydza (podobnie jak u Majów stanowiła ona główne źródło pokarmu).

Stworzenie Świata

Za stworzenia świata odpowiadał Bóg Dwoisty (Ometeotl) posiadający pierwiastek męski i żeński. Jego siedzibą było tzw. „Miejsce Dwoistości”, czyli najwyższe niebo. Bóg ten miała czterech synów, którym przydana była władza nad każdą stroną świata. Wierzenia Azteków oscylują wokół Słońca podlegającemu rozwojowi przez cztery słoneczne epoki (stworzył je jeden z synów):

  • Pierwsze Słońce Wody zatonęło w potopie.
  • Drugie Słońce Ziemi – zniszczone kiedy spadło na Ziemię.
  • Trzecie Słońce Deszczu/Ognia – zniszczone kiedy ogień spadł z nieba.
  • Czwarte Słońce Wiatru spadło na ziemie podczas trzęsienia ziemi.

Słońce, które pojawiło się w swojej piątej epoce to Słońce ostateczne.

Pojęcie czasu u Azteków

Czas u Azteków podzielony został na 52-letnie cykle, których końcowe lata wiązały się z dużym lękiem o koniec świata. Ten prekolumbijski lud oddawał się wtedy religijnym praktykom do bogów, od których zależało ich być albo nie być. Sygnałem zwiastującym nadejście następnego cyklu, czyli pozwoleniem na życie była gwiazda w konstelacji Byka. O ile gwiazda ta o północy pojawiła się w zenicie, o tyle Aztekowie mogli odetchnąć z ulgą.

Brutalne wierzenia Azteków

Aztekowie określani są jako najbardziej barbarzyńska ludność, co widoczne jest także w ich zwyczajach religijnych. Wierzenia Azteków są ściśle związane ze Słońcem, które ziemska ludność zobowiązana była karmić swoją krwią. W związku z tym składano ofiary z ludzi, najczęściej byli to jeńcy wojenni. Obrządek ten nasilał się szczególnie w okresie kulminacyjnymi 52-letniego cyklu.

 

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top