25cze

Po podboju terytorium Inków przez Francisco Pizarro dorobek kulturowy tej cywilizacji został zniszczony. Jedynie relacje misjonarzy czy malunki naskalne stanowią świadectwo ich złożonych wierzeń i rytuałów. Bóg Słońca i Wirakocza, wiara w to, że dusza człowieka żyje po śmierci. Co jeszcze wyróżnia wierzenia Inków? Sprawdźmy to!

Powstanie świata

Mitologia Inków nie obejmuje spójnej koncepcji na temat stworzenia świata czy ludzi. Każda z inkaskich grup etnicznych miała swoją własną teorię na ten temat.

Jednak to, co łączy wszystkich Inków to wiara w wielu bogów, którzy żyli zarówno w niebie, jak i na ziemi. Najważniejsi z nich to bóg Słońce i Wirakocza. Ponoć czczo także ludzie jako bóstwa, jednak nie byli oni w stanie dorównać wielkości pozostałych bogów z inkaskiego panteonu.

To, co jeszcze wyróżnia wierzenia Inków to praktyczne podejście do kwestii duszy. Otóż Inkowie wierzyli, podobnie jak chrześcijanie, że gdy człowiek był dobry, to jego dusza szła do nieba. Jednak gdy miał na sumieniu niecne uczynki to jego dusza wędrowała do wnętrza ziemi, gdzie czekał ją okrutny los wyznaczony przez głód i cierpienie.

Wierzenia Inków

Inkowie, podobnie jak pozostałe cywilizacje prekolumbijskie, wierzyli w bóstwa natury. Czcili bogów i boginie: pogody, burzy, ziemi czy morza. Jednak najważniejsi z nich, uznawane za stwórców świata i człowieka to:

  • bóg Wirakocza

Nazywany Bogiem stwórcą, który odpowiada za powstanie nieba, ziemi, oceanu, słońca, księżyca oraz pierwszych ludzi zamieszkujących Jezioro Titicaca. Pierwotnie ludność uważała go za najważniejszego, jednak władca Pachakuti postanowił, że to bóg Inti (syn Wirakoczy) zajmie jego miejsce.

  • bóg Słońce-Inti

W związku z decyzją Pachakutiego Inkowie zaczęli uznawać Słońce za ich stwórcę – mitologia głosi, że miał on zesłać na ziemię swoje dzieci. Ponoć to właśnie syn boga Słońce został pierwszym inkaskim władcom.

  • władca Inków

Pierwszym legendarnym władcą Inków był Manco Capac – syn boga Inti. Manco, aby dojść do władzy, wymordował swoje rodzeństwo. Krążą mity, że ostatecznie on sam był wielbiony jako bóg słońca i światła, podobnie jak swój ojciec.

Uznawany jest on za założyciela stolicy przyszłego Imperium Inków Cuzco, czyli miasta kultu Słońca. Miejsce to zasilało wierzenia Inków. Dlaczego? Wybudowano w nim ogromną świątynię ze złota na cześć boga Inti, złota, ponieważ traktowano je jako jego łzy.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top