13kwiSemana Santa w Andaluzji

Jak obchodzi się Wielkanoc w Hiszpanii?

Zbliżają się święta Wielkanocne, które w Polsce dla jednych mają duże znaczenie, a dla innych mijają niepostrzeżenie. Pomimo że uchodzimy za państwo katolicie, to jeśli chodzi o sposób ich obchodzenia, jesteśmy daleko w tyle za hiszpańskim rozmachem towarzyszącym Semana Santa w Andaluzji. Jak zatem wyglądają święta w Hiszpanii i czy cały kraj przeżywa je w równie pompatyczny sposób? Sprawdźmy to!

Semana Santa w Andaluzji. Co to?

Jak sam tytuł artykułu wskazuje, hiszpańskie Semana Santa odbywa się w Andaluzji, czyli południowej części Hiszpanii. Święta te celebrowane są zarówno w dużych miastach takich jak Sewilla, Malaga czy Granada, jak i w małych miasteczkach u podnóża gór.

Ulice miast oraz kościoły ozdobione są wtedy kolorowymi obrazami i świecami, a w powietrzu czuć zapach kadzidła. Jest to atmosfera, która umożliwia poczuć wspólnotowość doświadczenia.

W Wielkim Tygodniu wieczorami odbywają się procesje, dookoła których roztacza się niesamowity klimat. Ponadto mieszkańcy piją wino i przyglądają się monumentalnym platformom przenoszonym po ulicach. Platformy te przedstawiają sceny rodzajowe z Nowego Testamentu związane z męką Chrystusa. To, co może podkręcać jeszcze bardziej pompatyczność tego wydarzenia, to ich waga – niektóre z nich ważą nawet kilka ton. Co ciekawe, znajdujące się na nich figury to nierzadko prawdziwe dzieła sztuki, które na czas obchodów Wielkiego Tygodnia wyciąga się z kościelnych kuluarów.

Tajemniczy przebierańcy

Procesje na ulicach stanowią tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenia. Organizowane są przez hiszpańskie bractwa, do których sama przynależność jest sporym wydatkiem. To właśnie ubiór ich zakamuflowanych przedstawicieli: nazarenos, który zwieńcza spiczasty kaptur, wzbudza największą ciekawość. Przywodzi on na myśl niechlubną amerykańską organizację Ku-Klux-Klan. Jednak tak naprawdę odnosi się po prostu do czasów Świętej Inkwizycji i symbolizuje odbywanie pokuty.

Rozmach i pompatyczność Semana Santa w Andaluzji jest czymś, co bez wątpienia sprawia, że wydarzeniom tym przygląda się cały świat. Idący w procesji nazarenos rok w rok przyciągają rzesze turystów. 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top