25lis

Subkultury w Hiszpanii

Mówi się, że subkultury są wszędzie podobne i jest w tym sporo racji. Dlatego punków, metalowców czy grunge’owców nie brakuje też w Hiszpanii. Jednak kraj ten jest jednocześnie istną mozaiką kulturową. Z tego względu warto dokładniej przyjrzeć się, czym wyróżniają się subkultury w Hiszpanii i czy rzeczywiście są podobne do tych powszechnie znanych.

Subkultury w Hiszpanii, czyli tribus urbanas

  • Canis

Jeśli szukać w polskim języku odpowiednika dla tej grupki, to będzie to słowo dresiarze. Są to ludzie związani z przestępczością. Wszelkie niesnaski rozwiązują drogą przemocy, również za jej pomocą zarabiają. Canis rozpoznać można przez strój, czyli sportowe ubrania i mnóstwo złotej biżuterii, a dokładniej grube łańcuchy i pierścionki-sygnety.

  • Pijos

Grupę tę ustawić można w opozycji do los canis, przynajmniej pod kątem wyglądu. Ubierają się oni w stylu luksusowym: eleganckie sweterki zarzucone na ramiona, markowe polówki czy spodnie w kratę. Look pozornie grzeczny, jednak arbitraż ten skutecznie skrywa pewną dwulicowość i uprzywilejowanie. W Polsce często słyszy się określenie „zawód syn”, które opisuje młodzież opłacaną przez rodziców. W taki sposób właśnie można spojrzeć na styl życia Pijos. Niektórzy powiedzą, że chełpienie się bogactwem rodziców, jak swoim własnym, jest ich życiowym hobby.

  • Los hippies

A teraz grupa, która złagodzi konflikt pomiędzy wcześniej opisanymi subkulturami. Noszą oni kwieciste kolorowe stroje, które doskonale współgrają ze słoneczną hiszpańską pogodą. W Hiszpanii spotkać można tzw. wioski hipisów, które usytuowane są w malowniczych górskich terytoriach. Jak widać, wywodzący się z amerykańskiej kontrrewolucji hipisi świetnie odnaleźli się również na terenie tego kraju.

  • Cumbieros

Na koniec subkultura, która popularna jest głównie w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w Argentynie. Bezpośrednio łączy się ona z muzyką „cumbia villera”, silnie odzwierciedlającą ich mindset. Jest ona wulgarna i tym sposobem ma nastawić ich do złego stylu życia, tj. zażywania narkotyków i łamania prawa. Cumbieros rozpoznać można przez charakterystyczny ubiór, na który składa się czapka z logo drużyny koszykarskiej, dres i włosy pofarbowane na kolor platynowy.

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top