23lut

Tango argentyńskie powszechnie kojarzy się z sensualnością. Tańczących łączy nie tylko znajomość ruchów, lecz także pasja i namiętność. Czy wiedzieliście, że ze względu na ten erotyczne konotacje swego czasu było ono zakazane? Kroki tanga nie są skomplikowane, ale nie można powiedzieć już tego samego o jego historii. Zaciekawieni? Poznajcie tango argentyńskie od strony historycznej.

Historia tanga argentyńskiego

Na początek warto sobie uświadomić, że nazwa tango argentyńskie odnosi się nie tylko do tańca, lecz także do muzyki, której charakterystyczny instrumentem jest bandoneon. Geneza tanga jest wielokulturowa, gdyż powstało ono na styku wpływów kultury rdzennych Amerykanów, Europejczyków, Afrykańczyków i Afro-Latynosów. Tak więc niesie za sobą ładunek trudnych emocji związanych z tęsknotą imigrantów za domem.

Pierwsza wersja tanga argentyńskiego pojawiła się w połowie XIX wieku. Taniec ten był początkowo zarezerwowany dla śmietanki towarzyskiej Buenos Aires. Jednak z czasem przebił się do niższych klas społecznych, aż w końcu zawojował cały świat.

Co ciekawe taniec ten został zakazany przez papieża, więc przez pewien czas jego sensualny czar przeżywać można było tylko w kuluarach. Pełnoprawnie wrócił na salony w latach 20, a czas swojej świetności przeżywał od lat 30 do 50 zarówno w Buenos Aires, jak i na całym świecie.

Tango argentyńskie odcisnęło wyraźny ślad w historii. Dlatego stało się częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego i w 2009 roku wpisano je na listę UNESCO.

Tango argentyńskie w kinie

Wiecie już, że tango argentyńskie przeszło wyboistą drogę, od zakazu przez światła jupiterów. Obecnie stanowi ono powód do narodowej dumy Argentyny, a coraz więcej osób chętnie zapisuje się na jego lekcje. Robi prawdziwą furorę – tańczy się je w klubach i na festiwalach na całym świecie.

Jego sława obiegła też świat kina, które najczęściej wykorzystuje ten taniec do przedstawienia emocjonalnych i zmysłowych scen pomiędzy parą kochanków. Najpopularniejsze filmy to bez wątpienia:

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top