16kwi

Telenowela ma swój rodowód w Ameryce Południowej i Środkowej, ale jej popularność rozszerzyła się na cały świat. Co prawda w Europie jej czas już przeminął, jednak przez bardzo długi okres fabularne zawiłości w życiach ekranowych bohaterów trzymały za gardła rzeszę odbiorców. Dlatego warto się zastanowić dlaczego telenowela miała taką moc i czy można wynieść jakąś wartość z oglądania tych tasiemców.

Telenowela. Co to?

Fabuła zasadza się na historii romantycznej głównych bohaterów, która pełna jest dramatycznych zwrotów akcji. Zakochani nie mogą się łatwo pojednać, ponieważ cały czas ktoś kładzie im kłody pod nogi. Z jednej strony może być to zazdrosna ubiegła kochanka/kochanek lub zaborcza matka. Z drugiej strony przeciwności losu pojawić się mogą w postaci poważnej choroby lub wypadku, w wyniku którego bohater lub bohaterka traci pamięć. Poza miłosną warstwą narracyjną w serial wpleciony jest także istotny kontekst społeczno-historyczny. Co prawda rozgrywa się on w tle, ale często też ma wpływ na losy głównych bohaterów. Przewrotne sytuacje nierzadko okraszone są dużą dozą humoru i często same w sobie, ze względu na nieporadność bohaterów, dostarczają uśmiechu na twarzy.

Telenowela. Skąd wzięła się jej popularność?

Telenowela w krajach latynoamerykańskich okazała się być przyjemnym sposobem na spędzanie wspólnego czasu z rodziną. Z kolei dla osób pochodzących z innych krajów stanowiła możliwość poznania obcej kultury zarówno jeśli chodzi o inne realia społeczno-polityczne, jak i samą warstwę narracyjną. Ponadto nieustanne przeszkody pojawiające się na drodze zakochanych są wciągające i przynoszą wiele ekscytacji. Najważniejsze w nich jest jednak to, że dążą do szczęśliwego zakończenia.  Takie rozwiązanie fabularne pozwala oglądającym uwierzyć w sens szukania bliskości z drugim człowiekiem. Jednocześnie podkreśla, że droga ta nigdy nie jest łatwa, ale niezależnie od wszystkiego nie warto się poddawać. Ze względu na górnolotny przekaz, telenowele trafiają do serc ludzi, dla których wiara w miłość romantyczną przynosi ukojenie.

Jaki można mieć dodatkowy użytek z oglądania telenoweli?

Pozornie może wydawać się, że oglądanie tego typu produkcji nie wniesie to Waszego życia żadnej wartości oprócz czystej rozrywki. Nic bardziej mylnego! Za pomocą telenoweli można osłuchać się z językiem hiszpańskim w różnych dialektach i z pewnością nauczyć się kilku nowych słówek czy zwrotów. Produkcje te wyróżniają się prostym i powtarzalnym słownictwem, sprawa ma się podobnie z gramatyką. Dlatego warto puścić sobie je w tle podczas sprzątania czy ćwiczeń fizycznych. Owocnego oglądania!

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top