10lut

Dla jednych święto miłości, a dla drugi marketingowy chwyt – jedno jest pewne, szał na Walentynki ogarnął cały świat. Niezależnie od tego co myślicie na jego temat, to różnice kulturowe i odmienne sposoby przeżywania tego dnia to coś wartego poznania. Sprawdźmy, jak święto Dia de los Enamorados obchodzone jest w krajach hiszpańskojęzycznych, poznajcie walentynki w Ameryce Łacińskiej. 

Kiedy obchodzi się Walentynki w Ameryce Łacińskiej?

W większości krajów na świecie to 14.02 jest datą dedykowaną dla Walentynek. Jednak w przypadku Ameryki Łacińskiej, miesiące takie jak lipiec czy wrzesień również koncentrują się na święcie miłości. Przykładowo w Kolumbii Walentynki obchodzi się w trzecią sobotę września. Wybór tego miesiąca okazał się pragmatyczny, ponieważ jest to jedyny okres w roku, w którym nie występuje żadne inne święto. Ludzie nie wydają pieniędzy na prezenty z okazji innych okoliczności, dzięki czemu sklepy i usługi mogą się bardziej obłowić.

Tradycje i zwyczaje w Ameryce Łacińskiej

  • Parada miłości i orchidee

W Peru 14 lutego odbywa się wielka parada miłości, co wpisuje się rozmachem w okres karnawału. Mieszkańcy obchodzą Walentynki organizując festiwale, podczas których ubierają się w kolorowe kostiumy. Podarto celebracji miłości towarzyszy obdarowywanie się orchideami.

  • Zabawa w „sekretnego przyjaciela”

Polega ona na wypisywaniu na kawałku papieru imienia i nazwiska, które losuje się dla każdej osoby, która ma za zadanie anonimowo zostawić komuś mały upominek. Dopiero w dzień Walentynek można wyjawić, kim był sekretny adorator.

Z kolei najmłodsi mieszkańcy Dominikany wręczają sobie małe upominki, które przybierają podobny charakter do tych wręczanych w okresie świątecznym.

  • Celebracja z najbliższymi

W krajach hiszpańskojęzycznych ważną rolę odgrywają kontakty społeczne i wspólne celebracje. Dlatego definicja Walentynek wychodzi poza ramy święta wyłącznie dla zakochanych. W Ameryce Łacińskiej np. w Meksyku czy Ekwadorze dzień ten to czas spotkań z bliskimi, w gronie rodziny lub przyjaciół. Nie trzeba dawać sobie materialnych prezentów, wystarczy wyrazić ciepłe słowo i spędzić wspólnie czas. Czy nie jest to piękny zwyczaj?

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top