4sieJęzyk hiszpański — słówka przydatne na wakacjach (część 1

Niektórzy twierdzą, że język hiszpański jest skomplikowany i wymagający, inni — że wręcz przeciwnie. W porównaniu z najtrudniejszymi językami świata, na przykład… z polskim, ten idioma jest dość prosty. Niektórzy zaliczają go nawet do tych najmniej problemowych. Jednakże ucząc się go, na pewne rzeczy musisz zwrócić uwagę, choćby rozpoczynając kursy języka hiszpańskiego. Czy język hiszpański jest trudny?

Język hiszpański — trudny czy nie?

Czy zgodzisz się z twierdzeniem, że nie ma trudnych i łatwych języków, jeśli tylko masz właściwe nastawienie i podchodzisz do nauki z entuzjazmem? Czy zgodzisz się z twierdzeniem, że nie ma trudnych i łatwych języków, jeśli tylko masz właściwe nastawienie i podchodzisz do nauki z entuzjazmem?

  1. Tłumaczenia z języka hiszpańskiego mogą nastręczać problemów Polakom, ale nie jego wymowa. Większość słów czyta się tak, jak są napisane, a dodatkowo często akcent graficzny podpowiada, jak wymówić wyraz.
  2. Odmiana czasowników hiszpańskich ma wiele wspólnego z polskimi. Każda osoba odmienia się w charakterystyczny sposób, np. pierwsza, czyli JA zwykle kończy się na o, np. Yo tengo, Yo escribo (Ja mam, Ja piszę). Oczywiście, jak w każdym języku, znajdziesz kilka wyjątków, np. Yo voy (Ja idę). 
  3. Język hiszpański ma wiele wspólnych cech z łaciną podobnie, jak mnóstwo innych języków europejskich. Kursy hiszpańskiego po angielsku to dobra metoda, żeby — jednocześnie szkoląc ten drugi — uczyć się tego pierwszego. Mówi się, że oba mają ok. 3000 podobnie brzmiących słów.

Trudne sprawy, czyli czy nauka j. hiszpańskiego jest trudny?

Jak każdy język, hiszpański ma swoje niełatwe zagadnienia, które często sprawiają nieco problemów uczącym się, np.:

  1. czasowniki nieregularne, z których najczęściej używane to: ir, querer, pedir czy ser (iść, chcieć, prosić, być),
  2. być czy… być, czyli ser o estar? W języku polskim nie ma takiego rozróżnienia, jak w języku hiszpańskim; na czym polega różnica? Ser stosuje się do cech stałych, np. pochodzenie, zawód, materiał, z którego wykonany jest przedmiot, określenie godziny, estar określa położenie geograficzne czy też cechy zmienne,
  3. rodzajniki określone el, la, los, las oraz nieokreślone un, una, unos, unas, które muszą być dopasowane liczbą i rodzajem do rzeczownika, np. un perro, una perra.

Poziom komunikatywny w tym języku możesz uzyskać średnio po spędzeniu na jego nauce ok. 30 tygodni. Niektórym zajmie to więcej, innym mniej czasu. Kursy języka hiszpańskiego przez native speakera to najlepsza metoda, by szybciej opanować melodię i właściwą wymowę idioma español.

Jeśli jesteś ciekawy tajemnic j. hiszpańskiego, zobacz jego porównanie z j. angielskim.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top