5sieDlaczego NIE warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Są osoby, które uważają, że nie ma sensu uczyć się języków obcych. Zawracać sobie głowy i poświęcać długich godzin na tę czynność. No, bo właściwie, po co uczyć się hiszpańskiego? Za chwilę przeczytasz wiele powodów, by tego nie czynić. Uwaga! To artykuł z przymrużeniem oka!

4 najczęściej używane powody, dlaczego nie powinno się tego robić

Jakie mogą być argumenty, by nie uczyć się języków? Zobaczmy:

  1. Uczysz się, uczysz, a i tak nic nie rozumiesz. Chodzisz co jakiś czas na lekcje, wkuwasz odmiany czasowników, ale połowy z tego nie ogarniasz, resztę zapominasz po drodze do domu. Po kilku latach potrafisz powiedzieć tylko Gracias i Buenos Días (pamiętasz o akcencie graficznym?). Czy to ma sens? No i po co uczyć się hiszpańskiego?
  2. W każdym kraju jest inny język. Mówisz, że angielski jest językiem międzynarodowym i po piętach stąpa mu hiszpański? Gdy pojedziesz do Chin czy Japonii, zweryfikujesz tę opinię. Ty mówisz w polskim angielskim, oni w swoim angielskim. Hiszpański też nie jest jednolity w każdym kraju i różnice czasami mogą być spore, dlatego o nieporozumienia bardzo łatwo. Mów już lepiej po polsku. Dodatkowo pomagaj sobie mimiką i gestami. Prawdopodobnie będziesz łatwiej zrozumiany.
  3. Przypuśćmy, że przysiadłeś nad hiszpańskim, a nawet spędziłeś sporo czasu, ucząc się go i na wakacjach chcesz wypróbować swoją wiedzę. Uważaj, żebyś nie „zgubił się w lesie” ze swoim językiem. Año łatwo pomylić z ano np. w sms-owej komunikacji i zamiast „rok” powiedzieć „odbyt”. Często tylko niesłyszalny dla niewprawionego ucha akcent daje znać, jakie jest prawdziwe znaczenie danego wyrażenia. I weź się tu, człowieku, domyślaj. Źle zrozumiesz i cały Twój wysiłek na marne!
  4.  Mądrzy ludzie twierdzą, że kiedy mówisz w innym języku, niż ojczysty, stajesz się innym człowiekiem. Wynika to z tego, że nie da się wszystkiego przetłumaczyć 1:1, są takie wyrażenia, które dobrze i odpowiednio do sytuacji brzmią tylko w danej mowie. Dlatego czasem lepiej sobie darować tłumaczenia z języka hiszpańskiego na polski w swojej głowie. Ale właściwie, po co się tym kłopotać i zajmować sobie czas? Przecież chcesz być tylko sobą, nikim innym. A w ogóle to wszyscy powinni uczyć się mówić po polsku. Co z tego, że trudny?

Czy trzeba uczyć się hiszpańskiego? Pozostałe powody, dla których to nie ma sensu

  1. Jeśli jesteś już na kolejnym stopniu nauki i naprawdę się do niej przykładasz, ucząc się może nawet z kursów hiszpańskiego po angielsku, zaczniesz rozumieć i słyszeć rzeczy, których wcale nie chcesz słyszeć. Kłótnie, wulgaryzmy często przecież występują w danej mowie, a Twoje wrażliwe ucho do tej pory było nieświadome, jak wiele ich krąży w powietrzu. Teraz od tego nie uciekniesz, usłyszysz je w wielu filmach hiszpańskojęzycznych. No i czy warto uczyć się hiszpańskiego? Sam powiedz.
  2. Znajomi będą Ci zawracać głowę, bo już wiedzą, że na swoje nieszczęście odbyłeś ten kurs języka hiszpańskiego przez native speakera. Zaczną wysyłać Ci wiadomości z prośbą o tłumaczenie i nie daj Boże, gdy ktoś pozna swoją drugą połówkę w kraju hiszpańskojęzycznym. Wtedy mogiła i będziesz musiał pośredniczyć w rozmowach przez komunikatory, dopóki sami się nie nauczą języka drugiej połówki. Przyjedzie do Polski jakiś obcokrajowiec? Będziesz zmuszony robić za tłumacza.
  3. Piosenki stracą swój urok. W polskim radiu co chwilę możesz usłyszeć pociągające południowe rytmy i znajomy język. Co będzie, gdy okaże się, że Twój ulubiony wykonawca śpiewa tekst, który nie ma sensu albo jest na tak niskim poziomie, że nie da rady słuchać, kiedy już się wie? Zastanów się jeszcze raz, czy warto uczyć się hiszpańskiego.
  4. Kiedy poznasz ten język, pokochasz go tak mocno, że nie będziesz chciał rozmawiać z polskimi znajomymi, tylko poszukasz sobie przyjaciół w internecie. Co gorsza, może on stać się Twoim uzależnieniem i to do tego stopnia, że postanowić wyjechać, ku rozpaczy rodziny, do Hiszpanii, Chile, Kolumbii… na dobre. Może nawet tam znajdziesz miłość swojego życia, która będzie z Tobą całe życie rozmawiała w języku pisarza Gabriela Márqueza i piosenkarki Rosalíi.

I jak? Przekonały Cię powyższe wywody? Rzucisz język hiszpański na rzecz obejrzenia telewizji? Nie? To bądź przygotowany na to, że w miarę coraz bliższych kontaktów z językiem doświadczysz kilku z wyżej wymienionych objawów. Ale czy to źle?

Chcesz wiedzieć więcej. Czytaj na „Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top