19gru

Peruwiańskie święta

Grudniowe święta kojarzą się Polakom ze śniegiem, zimnem i kultywowaniem tradycji. W Peru o takich warunkach pogodowych można sobie tylko pomarzyć. Jednak nie oznacza to, że Peruwiańczycy nie obchodzą ich hucznie, rodzinnie i w tradycyjny dla nich sposób. Czym peruwiańskie święta różnią się od tych polskich? Poznajcie 5 zwyczajów świątecznych w Peru.

5 zwyczajów świątecznych w Peru – przykłady

  1.     Zakupy

Dla Polaków zadziwiający okazać może się fakt, że 24 grudnia centra handlowe otwarte są aż do późna. Jest to ukłon w stronę spóźnialskich, którzy nie zdążyli zakupić wcześniej prezentów świątecznych i oczywiście robią to na ostatnią chwilę

  1.     Świętowanie

W Polsce zwyczajowo kolacja rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką, a w praktyce jest to najczęściej godzina 18. Natomiast w Peru wspólna celebracja odbywa się najwcześniej o 24.00 i trwa aż do samego rana. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego tak późno? W Peru odwrotnie do Polski rodzinne świętowanie poprzedza pasterka (misa de gallo), która odbywa się o 22.00. Dopiero po niej najbliżsi zasiadają razem do stołu. Jednak zanim zaczną jeść, wznoszą wspólny toast za pomocą musującego wina oraz obdarowują się prezentami.

  1.     Dekoracje

Jeśli chodzi o ozdoby świąteczne, to nie różnią się one za bardzo od tych polskich. Jednak jest jedna niekwestionowalna zasada: musi być kolorowo. Dlatego w domach i na ulicach zawiesza się różnobarwne światełka oraz wystawia choinki, które ze względu na panujące tam upały są sztuczne.

  1.     Zwyczaje

Peruwiańczycy również śpiewają kolędy, jednak ich wersja zawiera elementy muzyki peruwiańskiej i dlatego też jest dużo bardziej melodyczna, barwna i skoczna. Ciekawym zwyczajem są pokazy fajerwerk i sztucznych ogni, które rozpościerają się na niebie o północy. W ten sposób właśnie celebruje się przyjście Jezusa na świat.

  1. Jedzenie

Co w takim razie jedzą Peruwiańczycy? Na stole króluje paneton – jest to ciasto o włoskich korzeniach i zarazem nieodzowny element słodkiej części pokarmów. Na osłodę pija się też gorącą czekoladę robioną z kakao o najwyższej jakości. Zaczęliśmy od deserów, jednak nie myślicie, że tylko one są spożywane na świąteczną kolację. Na wytrwanie je się tam zajmującego główne miejsce na stole pieczonego indyk.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top