31sty

Lubicie czytać książki i chcecie poszerzyć swoje literackie horyzonty? Jeżeli interesuje was kultura krajów iberoamerykańskich, to warto sięgnąć po książki autorów z tamtych regionów. Ameryka Łacińska bez wątpienia może pochwalić się wybitnymi twórcami, których teksty łączy pewien wspólny motyw estetyczny. Zastanawiacie się jaki? W dzisiejszym wpisie znajdziecie odpowiedź na to pytanie, gdyż przedstawiona zostanie najważniejsza literatura latynoamerykańska.

Literatura latynoamerykańska – pisarze i pisarki

Gabriel García Márquez 

To kolumbijski pisarz i zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Swoje powieści pisał w konwencji realizmu magicznego, będąc jednocześnie jedną z osób, która najsilniej wpłynęła na tę estetykę w literaturze.

  • Sto lat samotności 

Jest to jego najbardziej rozpoznawalne dzieło zajmujące kluczowe miejsce w każdym rankingu książek, dlatego warto je przeczytać.

W powieści tej zawarł wątki autobiograficzne, a inspiracją do jej stworzenia były opowieści o duchach i fantastycznych istotach opowiadane przez jego babcię. To ona zaszczepiła w Marquezie ciekawość świata magicznego, co w znaczących stopniu wpłynęło na stworzenie wyróżniających się realizmem magicznym powieści. 

Márquez realizm magiczny traktował jako narzędzia, za pomocą którego możliwe jest pogodzenie dwóch światów: zachodniego i iberoamerykańskiego. 

Julio Cortázar

To argentyński pisarz i noblista. Jego dzieła wyróżniają się charakterystyczną techniką pisarską łącząca humor z fantastyką. Pisał on teksty wprowadzające czytelnika w dezorientację – nieustannie wytrącając ze sztywnych ram myślenia o fabule w jego powieściach

  • Gra w klasy 

To literatura latynoamerykańska o nietuzinkowej konstrukcji, którą czytać można zarówno w porządku linearnym, jak i wybierając samodzielnie kolejność rozdziałów. W związku z tym jest to lektura, która zamiast łatwo uchwytnej narracji oferuje wiele zawiłości i nieustannej gry z czytelnikami.

Isabel Allende

To pisarka pochodzącą z Chile. W swoich książkach zamieszcza dużo wątków biograficznych, za pomocą których próbuje zbliżyć się do czytelników i jednocześnie pozwolić im zidentyfikować się ze swoją twórczością.

  • Dom duchów

Bez wątpienia jest to jej najbardziej znana książka, która doczekała się nawet ekranizacji. Autorka, opowiadając historię czteropokoleniowej rodziny, posiłkuje się realizmem magicznym w tworzeniu narracji.

Tak więc czym wyróżnia się literatura latynoamerykańska?

Reasumując realizm magiczny i operowanie fantastyką wiodą prym w konstruowaniu świata i można uznać je za cechy rozpoznawcze wyżej wymienionych autorów. Przez pryzmat tego podejścia wyłania się możliwość bliższego zapoznania się z tradycjami i wierzeniami w krajach Ameryki Łacińskiej. Teraz nie pozostaje Wam nic innego, jak zabrać się do czytania! 

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top