Lubicie czytać książki i chcecie poszerzyć swoje literackie horyzonty? Jeżeli interesuje was kultura krajów iberoamerykańskich, to warto sięgnąć po książki autorów z tamtych regionów. Ameryka Łacińska bez wątpienia może pochwalić się wybitnymi twórcami, których teksty łączy pewien wspólny motyw estetyczny. Zastanawiacie się jaki? W dzisiejszym wpisie znajdziecie odpowiedź na to pytanie, gdyż przedstawiona zostanie najważniejsza literatura latynoamerykańska.
Literatura latynoamerykańska – pisarze i pisarki
Gabriel García Márquez
To kolumbijski pisarz i zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Swoje powieści pisał w konwencji realizmu magicznego, będąc jednocześnie jedną z osób, która najsilniej wpłynęła na tę estetykę w literaturze.
- Sto lat samotności
Jest to jego najbardziej rozpoznawalne dzieło zajmujące kluczowe miejsce w każdym rankingu książek, dlatego warto je przeczytać.
W powieści tej zawarł wątki autobiograficzne, a inspiracją do jej stworzenia były opowieści o duchach i fantastycznych istotach opowiadane przez jego babcię. To ona zaszczepiła w Marquezie ciekawość świata magicznego, co w znaczących stopniu wpłynęło na stworzenie wyróżniających się realizmem magicznym powieści.
Márquez realizm magiczny traktował jako narzędzia, za pomocą którego możliwe jest pogodzenie dwóch światów: zachodniego i iberoamerykańskiego.
Julio Cortázar
To argentyński pisarz i noblista. Jego dzieła wyróżniają się charakterystyczną techniką pisarską łącząca humor z fantastyką. Pisał on teksty wprowadzające czytelnika w dezorientację – nieustannie wytrącając ze sztywnych ram myślenia o fabule w jego powieściach
- Gra w klasy
To literatura latynoamerykańska o nietuzinkowej konstrukcji, którą czytać można zarówno w porządku linearnym, jak i wybierając samodzielnie kolejność rozdziałów. W związku z tym jest to lektura, która zamiast łatwo uchwytnej narracji oferuje wiele zawiłości i nieustannej gry z czytelnikami.
Isabel Allende
To pisarka pochodzącą z Chile. W swoich książkach zamieszcza dużo wątków biograficznych, za pomocą których próbuje zbliżyć się do czytelników i jednocześnie pozwolić im zidentyfikować się ze swoją twórczością.
- Dom duchów
Bez wątpienia jest to jej najbardziej znana książka, która doczekała się nawet ekranizacji. Autorka, opowiadając historię czteropokoleniowej rodziny, posiłkuje się realizmem magicznym w tworzeniu narracji.
Tak więc czym wyróżnia się literatura latynoamerykańska?
Reasumując realizm magiczny i operowanie fantastyką wiodą prym w konstruowaniu świata i można uznać je za cechy rozpoznawcze wyżej wymienionych autorów. Przez pryzmat tego podejścia wyłania się możliwość bliższego zapoznania się z tradycjami i wierzeniami w krajach Ameryki Łacińskiej. Teraz nie pozostaje Wam nic innego, jak zabrać się do czytania!