Stoicie przed wyborem kierunku studiów? Chcecie postawić na przyszłościową ścieżkę rozwoju? Być może zainteresują Was studia związane z nauką języka, którym posługuje się ponad 1,5 miliarda ludzi na świecie. Tak dokładnie, jest to hispanistyka! Sprawdźmy zatem, czy warto to studiować.
Iberystyka, czyli co dokładnie?
Iberystyka to dział nauki zajmujący się językiem hiszpańskim i portugalskim. Natomiast hispanistyka to rodzaj studiów filologicznych związanych z językiem hiszpańskim oraz historią i kulturą krajów hiszpańskojęzycznych.
Hispanistyka – dlaczego warto studiować?
- hiszpański jest 3, zaraz po angielskich i chińskim, najczęściej używanym językiem na świecie
- podczas studiów uczycie się języka hiszpańskiego oraz drugiego języka romańskiego. Znajomość hiszpańskiego jest bardzo pomocna w nauce portugalskiego czy francuskiego.
- literatura → będzie czytać tonę klasyki literatury hiszpańskiej i nie tylko. Istna gratka dla każdego mola książkowego.
- interesujecie się kulturą? Świetnie się składa, na tych studiach rozwinięcie swoją wiedzę zarówno jeśli chodzi o literaturę i sztukę audiowizualną, jak i tradycje oraz zwyczaje krajów hiszpańskojęzycznych
- drzemie w Was podróżnicza dusza? Znajomość hiszpańskiego umożliwi Wam zwiedzenia praktycznie całej Ameryki Południowej i Środkowej oraz Hiszpanii.
- hispanistyka oznacza szerokie możliwości wyboru pracy. Studia filologiczne pozwalają zdobyć kompetencje, które przydadzą się w wielu dziedzinach życia
- możliwość wyjazdów na Erasmusa do Hiszpanii – kraj ten cieszy się szczególną popularnością wśród studentów
Zastanawiacie się, czy są to studia dla Was? Jeżeli odpowiedź na większość z powyższych pytań brzmi tak, to warto poważnie rozważyć ten kierunek.
Dlaczego nie warto studiować hispanistyki?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jeżeli nie lubicie czytać dużej ilości książek, a zasady językowe nie wchodzą Wam łatwo do głowy, to może być Wam trudno na hispanistyce.
Hispanistyka – co można robić po studiach?
Wybór dalszej ścieżki zawodowej częściowo może być podyktowany specjalizacją, na jaką zdecydujecie się podczas studiów. Najczęściej dostępna jest specjalizacja pedagogiczna i translatorska, ale na niektórych uczelniach znajdziecie też opcję języka hiszpańskiego w turystyce czy biznesie. Ofert pracy poszukiwać możecie też w gazetach jako specjaliści w węższej dziedzinie albo dziennikarze, którzy przyprowadzają wywiady z osobami hiszpańskojęzycznymi. Jedno jest pewne możliwości po filologii jest wiele, a Wasze kompetencje sprawdzą się bez wątpienia wszędzie tam, gdzie potrzebują osób zaawansowanych w mowie i piśmie w języku hiszpańskim.