30maj

Znajdująca się w południowej Hiszpanii Andaluzja to region uwielbiany nie tylko przez spragnionych słońca turystów, lecz także filmowców z całego świata.  Jednak motywacje obu tych grup są zgoła inne. Z dala od zgiełku miast i przepełnionych ludźmi plaż znajduje się sceneria znana wszystkim z wielkich produkcji filmowych. To właśnie tereny pustynne w Andaluzji stanowiły plany filmowe dla filmów z gatunku spaghetti westerny. Sprawdźmy zatem ten andaluzyjski Dziki Zachód!

Co to spaghetti westerny?

Jest to określenie nurtu w kinematografii, który obejmuje filmy z gatunku western kręcone w Hiszpanii i we Włoszech. Termin ten był początkowo używany w celu obrażenia tych produkcji – uznawanych za podróbkę amerykańskiego pierwowzoru. Jednak ostatecznie, ze względu na duży rozmach i artystyczną wizje niektórych dzieł, został zaakceptowany i przyjęty przez amerykańskich krytyków. Cechy wyróżniające spaghetti westerny to:

  • tworzenie filmów przy stosunkowo niskim budżecie,
  • zespół filmowy, na który składa się włoski reżyser, europejscy, latynoscy i amerykańscy aktorzy, włosko-hiszpański personel techniczny,
  • czarny humor,
  • atrakcyjne plany filmowe, na które składają się tereny półpustynne do złudzenia przypominające Dziki Zachód.

Plany filmowe w Andaluzji

Andaluzja to nie tylko słoneczne plaże i tętniące życiem nadmorskie miasta, lecz także ciche i pozbawione turystycznego zgiełku tereny półpustynne. Słoneczny i suchy klimat, kaktusy i bezkresne andaluzyjskie krajobrazy – jest to sceneria wprost idealna do kręcenia westernów.

Pustynia Tabernas nieczęsto znajduję się na listach pt. popularne miejsca do zobaczenia w Andaluzji. A szkoda. Jest to teren, który w latach 60 służył do kręcenia włoski i hiszpańskich spaghetti westernów. Jej obszar zajmuje ok. 280 kilometrów kwadratowych i znajduje się ok. 30 kilometrów od miasta Almeria. Pustynia wyróżnia się bogatą roślinnością oraz fauną, dlatego jej teren jest obecnie chroniony. Można spotkać tam pustynne rośliny-kserofity, ale także skorpiony, jaszczurki czy pustynne jeże.

Zbudowano tu kilka miasteczek westernowych, które mają za zadanie odtworzyć klimat tych westernowych produkcji. Służą one obecnie jako atrakcji turystycznej – istne kapsuły czasu przenoszące odwiedzających w te filmowe miejsca.

Znane filmy – spaghetti westerny

Jeśli chodzi o znane i cenione filmy, które tu powstały to wyróżnić należy m.in. „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” i trylogię dolarową: „Za garść dolarów”, „Za kilka dolarów więcej” oraz „Dobry, zły i brzydki”.

 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top