17marnajważniejsze wydarzenia w historii Hiszpanii

Czasy starożytne w Hiszpanii

Hiszpania to kraj z długą i bogatą historią pełną zarówno sukcesów, jak i porażek. Od czasów starożytnych tereny tego kraju zamieszkiwały liczne ludy kształtujące kulturę i zwyczaje. Jednak nie obyło się też bez krwawych wojen czy inwazji wielkich imperiów, które pozostawiły ślad kulturowo-społeczny. Czy wiesz, z czym borykała się Hiszpania w czasach starożytnych? Zobaczmy, jakie były najważniejsze wydarzenia w historii Hiszpanii.

Najważniejsze wydarzenia w historii Hiszpanii – początki

Celtowie, Iberyjczycy, Fenicjanie i Grecy to pierwsze cywilizacje, które zaludniły Hiszpanię, co wydarzyło się w ok. 3 tysiącleciu p.n.e. Każdy lud zajął inną część kraju:

  • Celtyckie plemiona zamieszkały na północy, zajmując swój czas wierzeniami animistycznymi.
  • Iberyjczycy osiedlili się na południu, chociaż wcześniej prowadzili koczowniczy tryb życia.
  • Fenicjanie pełnili rolę kupców w strukturze Hiszpanii. Wprowadzili na jej teren handel oraz przekazali wiedzę na temat technologii i inżynierii (podobnie jak Grecy).

Kolonie fenickie i greckie nie stanowiły zagrożenia dla Hiszpanii, ludność ta nie inicjowała zbrojnych potyczek. Jednak nie oznacza to, że wojna ominęła ten kraj – w 218 r. p.n.e. Hiszpania została podbita przez Rzymian. Inwazja ta odcisnęła się w kulturze Hiszpanów, wpływając silnie na kształt ich zwyczajów, wierzeń czy strukturę społeczną. Czy wiedzieliście, że to właśnie Rzymianie założyli miasto Barcino, czyli obecną Barcelonę?

Zmiany

Jednak wpływy każdego wielkiego mocarstwa się kiedyś kończą, tak też było w przypadku cesarstwa rzymskiego. Lata świetności w Hiszpanii ukróciły najazdy plemion barbarzyńskich. Na półwysep dotarli też Wizygoci (lud germański), który pomimo początkowego układu z Rzymianami ostatecznie zawłaszczył sobie tereny będące pod ich dominacją. Tak więc ponad 500-letnia kontrola Rzymian nad Hiszpanią zakończyła się na rzecz Wizygów. Lud ten w szczególny sposób wpłynął na rozwój tego kraju, m.in. wprowadził:

  • religię chrześcijańską,
  • swój język, który stał się podstawą języka hiszpańskiego,
  • feudalizm, który stał się podstawą systemu politycznego.
  • Ponadto podzielili kraj na wiele małych królestw, z których każde miało własnego władcę. 

W następnym artykule z serii: Najważniejsze wydarzenia w historii Hiszpanii poznacie dalsze losy tego kraju. Do zobaczenia!

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top