24marLekcje indywidualne czy grupowe?

W obecnych czasach nauka języka obcego stała się podstawą edukacji. Zajęcia prowadzone w toku obowiązkowej nauki szkolnej okazują się jednak często nie wystarczające. Szczególnie w sytuacji gdy chcemy nauczyć się języka na poziomie C2 lub abstrahując od systemu szkolnego mamy po prostu potrzebę nauczyć się nowego języka od zera. W takiej sytuacji stajemy przed pytaniem: lekcje indywidualne czy grupowe? Sprawdźmy zatem, jakie są zalety obu tych form. 

Nauka języka obcego. Lekcje indywidualne czy grupowe?

Zapewne zastanawiacie się czy bardziej skuteczne są lekcje indywidualne, czy grupowe. Oczywiście zależy to od tego, czego oczekujecie od nauki języka. Każda forma ma swoje plusy i minusy, którym warto się przyjrzeć.

Zalety lekcji indywidualnych z języka obcego

  • koncentracja na Twoich potrzebach i celach

Podczas lekcji indywidualnych nie musicie dopasowywać się poziomem do reszty grupy, ponieważ to Wy go wyznaczacie. Ponadto nie będziecie musieli podążać za planem grupowym, który często nie wpasowuje się w Wasze językowe cele. Przykładowo jeśli czujecie, że chcecie rozwinąć swoja umiejętność swobodnego mówienia, to właśnie na to zostanie położony nacisk. Liczą się Wasze aspiracje i potrzeby.

  • lepszy kontakt z nauczycielem

Na lekcjach indywidualnych jesteście tylko Wy i nauczyciel, to cała jego uwaga będzie skierowana na Was. Oznacza to, że będzie mógł się on skupić na poprawianiu Waszych błędów, dokładnym sprawdzeniu zadań czy dostosowaniu planu lekcji do Waszych potrzeb.

Zalety lekcji grupowych z języka obcego

  • grupa zwiększa motywację

Psychologia już od dawna zwraca uwagę na fakt, że gdy jesteśmy w większej grupie to czujemy większą presję, która gdy ma optymalny poziom, to motywuje nas do działania. Dlatego chodząc na lekcje grupowe z języka obcego jesteśmy bardziej skłonni do angażowania się, co może pomóc w lepszym zapamiętywaniu i wykorzystaniu wiedzy.

  • współpraca

Uczestnicząc w lekcjach grupowych jesteście zobowiązani do współpracy z innymi. Dzięki temu możemy przećwiczyć swoje umiejętności językowe z większa ilością osób. Zwiększy to naszą pewność siebie i elastyczność w językowych sytuacjach społecznych.

Decyzja o wyborze formy może być podyktowana również innymi względami. Przykładowo lekcje indywidualne są droższe od tych grupowych. Natomiast jeśli chodzi o wady zajęć grupowych, to niewątpliwie mogą być one niedostosowane do Waszego poziomu. A w końcu tempo pracy innych członków grupy wpływa na efektywność nauki. Powodzenia w wyborze!

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top