27kwi

Czujecie się jakbyście nie mieli siły na naukę języka obcego? A może macie wielkie chęci, ale nie wiecie jak postawić pierwszy krok? Ten problem dotyka praktycznie każdego podczas nauki języka obcego. Na szczęście istnieją świetne sposoby, które pozwolą Wam przełamać ten językowy impas. Zobaczmy, jak zmotywować się do nauki języka obcego.

Jak zmotywować się do nauki języka obcego?

Określ cel i ustal listę korzyści

Oddanie się jakiemuś zajęciu bez uświadomienia sobie, dlaczego to robimy nie może się dobrze skończyć. Jeśli jednak naszym działaniom przyświeca cel, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ta sprawa nazywa się motywacją, która jest niezbędna do systematycznej nauki języka. Dlatego jeśli zapytacie się: jak zmotywować się do nauki języka obcego, to najważniejsze żeby wytłumaczyć sobie po co to robicie.

Rozpiszcie sobie na kartce albo ustalcie w głowie cele. Mogą być w formie życzenia albo w czasie obecnym, który na niektórych działa lepiej, czyli np.

  • Chcę podróżować po świecie/Podróżuje po świecie
  • Chcę bez problemu obcować z kulturą krajów hiszpańskojęzycznych/ Z łatwością oglądam filmy i czytam książki w języku hiszpańskim
  • Chcę zamieszkać za granicą/ Mieszkam w Hiszpanii i wychodzę codziennie na spacery nad morze

Powyższe cele zawierają ukryte w sobie korzyści, jakie będziecie czerpać z opanowania języka obcego. Dlatego dobrze jest je odkodować i dokładnie rozpisać. Np.

  • Cel: Podróżuje po świecie
    • Korzyść 1: poznaje lokalnych ludzi
    • Korzyść 2: Zawsze wiem, co zamawiam do jedzenia
    • Korzyść 3: Miejscowi darzą mnie większym szacunkiem, bo cieszą się, że znam ich język

Nie opieraj swojej nauki wyłącznie na przyswajaniu zasad i słówek

Myśl o wkuwaniu tysiąca nowych słówek odbiera Wam całkowicie zapał? Nic dziwnego, nauka języka obcego powinna być nie tylko sztywnym przyswajaniem wiedzy, lecz także zabawą. Nauka składa się z jej czynnej i biernej formy. Ta pierwsza odnosi się do kompetencji językowych takich jak pisanie i mówienie. Z kolei ta druga obejmuje odbieranie komunikatów, czyli czytanie i słuchanie. Tak się składa, że osłuchiwać się z językiem można na wiele sposób, np. oglądając seriale i filmy. To samo odnosi się do czytania – nie tylko repertoriów naukowych, lecz także artykułów Internecie na bieżące tematy czy książek dostosowanych do poziomu. Tak więc obcowanie kulturą to odpowiedź na pytanie: jak zmotywować się do nauki języka obcego?

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top