30maredukacja w Hiszpanii

Szkoła podstawowa i średnia w Hiszpanii

Planujecie przeprowadzkę z dziećmi do Hiszpanii? A może po prostu jesteście ciekawi systemu szkolnictwa za granicą? To dobrze trafiliście. W niniejszym artykule dowiecie się, jak wygląda edukacja w Hiszpanii. Przyjrzymy się, jakie są obowiązki i prawa ucznia oraz jak wygląda typowy tydzień szkolny.

Podstawowe informacje

Prawo o edukacji mówi, że dzieci w wieku od 6 do 16 r. ż. mają obowiązek uczęszczania do szkoły. Jeśli chodzi o szkołę podstawową (primaria) to trwa ona 6 lat. Następnie uczniów czeka jeszcze 4-letnia szkoła gimnazjalna E.S.O., czyli educación secundaria. To tyle jeśli chodzi o obowiązkową edukację, jednak nie oznacza to, że musi się ona skończyć już na tym etapie.

Dla nastoletnich uczniów w wieku od 16 do 18 r.ż. edukacja w Hiszpanii obejmuje także Bachillerato, czyli szkołę średnią drugiego stopnia. Zwieńczona jest odpowiednikiem polskiej matury i dopiero po niej można udać się na Uniwersytet.

Jeśli chodzi o nabór do szkół podstawowych, to decyzja o dostaniu się do konkretnej państwowej placówki zależy w głównej mierze od regionu zamieszkania. Jednak to, co ciekawe, to obowiązek nauki dwóch języków, tj. hiszpańskiego i lokalnego, o ile mieszka się w Katalonii, Galicji, Walencji czy Kraju Basków.

Na koniec warto pamiętać, że rok szkolny w Hiszpanii dzieli się na trzy semestry: zimowy, wiosenny i letni.

Jak wygląda tydzień szkolny w Hiszpanii?

W przypadku szkół podstawowych można wyróżnić dwa tryby prowadzenia lekcji:

  1. Zajęcia startują o 9 rano i trwają do południa, następnie obowiązuje trzygodzinna przerwa na lunch i lekcje ponownie startują od 15 aż do 17. Taki harmonogram zajęć stanowi ukłon w stronę zapracowanych rodziców.
  2. Bywa jednak też tak, że zajęcia kończą się o 14 i dzień szkolny zawiera jedynie krótką przerwę na lunch.

Z kolei jeśli chodzi o godziny zajęć w szkołach średnich, to są one dłuższe i trwają od 8 rano do 17.30

Wakacje

Hiszpania to kraj, który znany jest z 4-dniowego tygodnia pracy i zamiłowania do relaksu. Dlatego nie powinno dziwić, że edukacja w Hiszpanii przewiduje również całkiem sporo czasu wolnego od szkoły. Ponoć są tam najdłużej trwające wakacje w Europie, czyli 3 miesiące od połowy czerwca do połowy września. Ponadto 2 tygodnie urlopy na Boże Narodzenie i 2 tygodnie na Wielkanoc.

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top