30cze

Zapewne, gdy słyszycie hasło rodzina królewska, to pierwsze skojarzenie, jakie się Wam nasuwa to ta z Wielkiej Brytanii. Jednak tak się składa, że w Europie występuje więcej monarchii. Hiszpania to kolejny kraj na czele, którego stoi król. Zastanawiacie się, jaka jest historia monarchii w Hiszpanii? Jaką obecny król ma faktyczną władzę? I jak wygląda jego rodzina królewska? Sprawdźmy to!

Historia – rodzina królewska

Współczesny król Hiszpanii Filip VI wywodzi się z dynastii Burbonów, która to przejęła władzę od Habsburgów w XVIII wieku. Burbonowie wywodzą się z Francji, jednak ich czasy panowania w tym kraju już dawno wygasły. Obecnie posiadają władzę wyłącznie w Hiszpanii oraz Luksemburgu.

Linia Burbonów w Hiszpanii miała jednak ponad 40-letnią przerwę od sprawowania władzy spowodowaną dyktaturą Francisco Franco. Dopiero po jej obaleniu doszło do przemian ustrojowy w Hiszpanii, na skutek których demokratycznie uchwalono konstytucję (31.10.1978). Od 31 października 1978 roku Hiszpania stała się dziedziczną monarchią parlamentarną.

Jaką władzę ma król Hiszpanii?

Ustrój Hiszpanii tak naprawdę niewiele różni się od tego w Polsce. Kraj ten posiada władzę ustawodawczą w postaci Senatu i Kongresu Deputowanych, władzę wykonawczą (konkurujące między są dwie główne partie) oraz władzę sądowniczą. Zatem na czym polega funkcja króla?

Pełni od podobne funkcje co prezydent, tj. przysługuje mu prawo łaski, jest najwyższym dowódcą wojska czy podpisuje ustawy. Jednak koniec końców powiedzieć trzeba, że jego funkcja ma w większości charakter reprezentatywny.

Rodzina królewska w Hiszpanii

Król Filip VI przejął władzę po swoim ojcu, który to ze względu na rozmaite skandale zmuszony został do abdykacji. Polowanie na słonie w Afryce, afera korupcyjna, kochanki – to główne z jego licznych występków. Trzeba przyznać, że nakolekcjonował swojemu następcy-synowi sporo krzywd do zrekompensowania. Z kolei jego matką jest Zofia Glucksburg (Zofia Grecka), która znana jest z miłości do żeglarstwa oraz działań proekologicznych.

Filip VI ożenił się z Letycją Ortiz Rocasolano, z którą ma dwie córeczki – Eleonorę i Sofię. To właśnie rodzina królewska, która w opinii publicznej jawi się jako szczęśliwa i zgrana, pomogła mu zregenerować wizerunek swojej królewskiej linii. 

Tags:
© Copyright 2021 – strony internetowe i sklepy Tings.pl
Scroll to top