Prekolumbijskie cywilizacje, czyli sprzed najazdu Kolumba i hiszpańskich oraz portugalskich konkwistadorów, tworzyły bogatą i tętniącą życiem kulturę. Ze względu na zróżnicowanie geograficzne, na terenie obu Ameryk powstały różniące się religią czy organizacją polityczną społeczeństwa, pozostawiające po sobie bogactwo historii i zabytków materialnych. Do tych najpopularniejszych zalicza się Majów, Azteków oraz Inków. W niniejszym artykule będziecie mieli szansę poznać najbardziej znane prekolumbijskie cywilizacje Ameryki.
Ludy prekolumbijskie
Majowie
To grupa ludów, która zajmowała południowo-wschodni Meksyk, Gwatemalę i zachodni Honduras. Początki jej bytowania szacuje się na okres od 400 p.n.e. do 250 n.e.. Stworzyła ona wiele państw-miast, w których władzę sprawowali kapłani i szlachta. Majowie wyróżniali się zacięciem w obszarze architektury: budowali oni świątynie, na które składały się wysokie piramidy schodkowe. Świątynia Chcichen Itza, o której mieliście okazje poczytać w tym artykule, zbudowana została właśnie przez Majów.
Ponadto swoją wiedzę rozwijali także w dziedzinie astronomii. Owa fascynacja przekuła się na utworzenie kalendarza majowego, za pomocą którego postanowili przewidzieć koniec świata. Rok 2012, który miały by właśnie tym ostatnim zagościł w świadomości zbiorowej, stanowiąc m.in. inspirację do stworzenia filmów katastroficznych.
Szacuje się, że współcześni Majowie to ok. 6 mln ludzi. Zajmują się oni rolnictwem i rzemiosłem, zamieszkując tereny swoich przodków. Większość z nich nauczyła się języka hiszpańskiego.
Aztekowie
Uważani są za jeden z najbardziej barbarzyńskich ludów. Długo szukali dla siebie miejsca, aby się osiedlić. W końcu udało im się założyć miasto na wyspie o nazwie Tenochtitlan (późniejszy Meksyk) i następnie na osobnej wysepce stworzono kolejne miasto – Tlatelolco. Z tego powodu doszło do rozłamu wewnątrz ludu Azteckiego. W konsekwencji dwa miasta zaczęły ze sobą konkurować o dominację.
Jeśli chodzi o działalność artystyczną, to można powiedzieć, że ich agresywne zachowania znalazły odzwierciedlenie w sztuce, jaką tworzyli. Rzeźby czy obrazy wyróżniała pełna przemocy, morderstw i krwi symbolika.
Inkowie
Są bez wątpienia jedną z największych i najbardziej znanych cywilizacji. Państwo Inków zamieszkiwało tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru, Boliwii i Chile. Założone zostało w XII wieku i w przeciągu niespełna 200 lat rozwinęło się, tworząc bogate i rozległe imperium. Władcę Inków, nazywanego Sapa Inka, otaczała wielka chwała. W związku z tym Sapa Inka żył w tak dużym przepychu, że na cześć każdego następnego władcy budowano nowy wielki pałac. Państwo Inków wyróżniało się uporządkowaną strukturą: z władcą na czele oraz prefektami, którzy zarządzali określoną częścią kraju. Ponadto Inkowie pozostawili po sobie rozbudowaną mitologię, opowiadającą o stworzeniu świata i ludzi.
Częste wojny wewnętrzne oraz epidemie chorób sprawiły, że prekolumbijskie cywilizacje Ameryki stały się łatwe do podpicia przez, wyposażonych w broń palną, najeźdźców z Europy.